Meet our Staff

Duncombe staff are committed, enthusiastic and extremely hard-working, always striving to improve and grow as professionals. They are our most valued resource and we recognise the importance of caring for them. All members of staff can expect the same level of care as our children and their families.

  • Barrie O'Shea, Head Teacher
    Barrie O'Shea
    Head Teacher
    Child Protection Officer (CPO)
    senior-leadership-team
  • Jackie
    Deputy Head Teacher
    senior-leadership-team
  • Kirstie
    Deputy Head Teacher
    senior-leadership-team
  • Bernadette Alexiou, Early Years Leader
    Bernadette
    Assistant Head Teacher
    Nursery Teacher
    Foundation Stage Leader
    senior-leadership-team
    teachers
  • Teresa
    Assistant Head Teacher
    SENCo, Inclusion Manager
    senior-leadership-team
  • Elisabet Espinosa
    Elisabet
    Nursery Teacher
    teachers
  • Jayne Lilly, Class Teacher
    Jayne
    Reception Teacher
    Humanities & Sustainability Lead
    teachers
  • Isabel Hayes, Class Teacher
    Isabel
    Year 1 Teacher
    KS1 Phase Leader, Politics & Citizenship Lead
    senior-management-team
  • Salma
    Year 1 Teacher
    Phonics Lead
    teachers
  • Caroline
    Year 2 Teacher
    Foreign Languages Lead
    teachers
  • Natalee
    Year 2 Teacher
    Music and Performing Arts Lead
    teachers
  • Katija Ali, Class Teacher
    Katija
    Year 3 Teacher
    English Lead
    senior-management-team
    teachers
  • Peter
    Year 3 Teacher
    Computing Lead
    teachers
  • Kate Davies, Class Teacher
    Kate
    Year 4 Teacher
    Art, Design & Technology Leader
    teachers
  • Louise Ledger, Class Teacher
    Louise
    Year 4 Teacher
    Year 3/4 Leader, NQT & Student coordinator, Philosophy for Children Coordinator
    senior-management-team
    teachers
  • Ruth
    Year 4 Teacher
    Religious Education Lead
    teachers
  • Alex
    Year 5 Teacher
    Science Lead
    teachers
  • Eugene Toerien, Class Teacher
    Eugene
    Year 5 Teacher
    PE Lead
    teachers
  • Thanjila
    Year 5 Teacher
    PSHE Lead
    teachers
  • Lucy Hyde, Class Teacher
    Lucy
    Year 6 Teacher
    Year 5/6 Leader, Educational Visits Coordinator
    senior-management-team
    teachers
  • Nazia
    Year 6 Teacher
    teachers
  • Serach
    Year 6 Teacher
    Maths Lead
    senior-management-team
    teachers
  • Anca
    Year 6 TA
    support-staff
  • Bobbie Lavelle
    Bobbie
    Year 3 TA
    support-staff
  • Bridget Learmouth
    Bridget
    Year 6 Support Teacher
    teachers
  • Camilla McGee
    Camilla
    Higher Level Teaching Assistant, KS2 Maths Support, TA Inductor
    support-staff
  • Charlotte Lane
    Charlotte
    Reading Support
    support-staff
  • Charmaine
    Learning Mentor, Senior Midday Meals Supervisor, Sussex Way Extended Schools (SWES) Manager, First Aider
    support-staff
  • Daniel Shirazi
    Daniel
    Cover Teacher
    teachers
  • Debbie Leach
    Debbie
    Nursery TA, Midday Meals Supervisor
    support-staff
  • Denise
    EYFS TA, EAL Support TA
    support-staff
  • Dyon
    School Librarian
    support-staff
  • Fartuun
    Community Engagement Advisor
    support-agency-staff
  • Gemma Whittick-Knight
    Gemma
    2 Year Olds TA, Student Volunteer Manager
    support-staff
  • Ilona
    Year 2 TA
    support-staff
  • James Brunskill
    James
    Year 5 TA
    support-staff
  • Jeanette Mann
    Jeannette
    Speech and Language TA
    support-staff
  • Joyce
    Home-School Support Worker
    support-agency-staff
  • Kerry
    School Administration
    administrative-staff
  • Laura
    Inclusion and Medical Records Officer
    administrative-staff
  • Lena Cullen
    Lena
    Specialist Singing Coach
    support-staff
  • Liam Joyce
    Liam
    Year 6 TA, Midday Meals Supervisor
    support-staff
  • Linda
    School Business Manager, Health & Safety Manager
    senior-leadership-team
  • Linda Marciano
    Linda
    Year 1 TA, Midday Meals Supervisor
    support-staff
  • Linda
    Midday Meals Supervisor, Creche Supervisor
    support-staff
  • Lorraine
    Resident Artist
    support-staff
  •  Lula Berhe
    Lula
    2 year olds TA
    support-staff
  • Mahavir
    ICT Technician
    administrative-staff
  • Maria
    Year 3 TA, Midday Meals Supervisor
    support-staff
  • Mary
    Year 6 Pastoral Support Teacher
    support-staff
  • Michelle King
    Michelle
    Year 2 TA, Midday Meals Supervisor
    support-staff
  • Natascha
    Reception TA
    support-staff
  • Nichola
    Year 1 TA
    support-staff
  • Nicky
    School Administration, Attendance Officer
    administrative-staff
  • Norris Johnson
    Norris
    Specialist Drumming Coach
    support-staff
  • Pauline
    Year 5 TA, Midday Meals Supervisor
    support-staff
  • Phillips
    Premises Manager
    administrative-staff
  • Rajia Begum
    Rajia
    Year 2 TA, Midday Meals Supervisor
    support-staff
  • Reba Rahman
    Reba
    Community Engagement Advisor
    support-agency-staff
  • Roxanne
    Year 4 TA
    support-staff
  • Sahra
    Midday Meals Supervisor
    support-staff
  • Sama
    Community Engagement Advisor
    support-agency-staff
  • Sarah Harris
    Sarah
    Home-School Support Worker
    support-agency-staff
  • Stuart Skeete
    Stuart
    Year 3 TA, Midday Meals Supervisor
    support-staff
  • Sue
    Year 5 Pastoral Support Teacher
    teachers
  • Tammy Whelan
    Tammy
    Year 4 TA, Midday Meals Supervisor
    support-staff
  • Theresa Balding
    Theresa
    2 Year Olds TA
    support-staff
  • Tina
    PA to Headteacher, School Administrative Officer, Admissions
    administrative-staff
  • Wanda Marshall
    Wanda
    French Teacher
    teachers